Handplockad film. Prova gratis i 2 veckor.

Det är tågdramatik i högsta klass när Buster Keaton tar sig an det den verklighetsbaserade memoaren ”Det stora tågrånet”, en rafflande inbördeskrigsskildring.
I vanlig ordning spelar Keaton något av en antihjälte. Johnny Grey har två passioner i livet: Annabelle Lee och sitt tåg. Efter att ha nekats att ta värvning i sydstatsarmén blir hans tåg stulet – med Annabell ombord! Ett hisnande drama följer, mer western och action än klassisk Keaton-komedi, men med hans typiska utstrålning, liksom hans häpnadsväckande stunttricks.
Så går det till i krig är Keatons mest påkostade film, och det märks – det är en storslagen produktion med trovärdiga historiska miljöer, som tyvärr också kostade honom hans konstnärliga frihet. Trots ett ljummet bemötande har filmen i efterhand kommit att omvärderas, och anses av många vara Keatons främsta film. Inte minst slutscenen har gjort den berömd, då Keaton lät ett riktigt tåg köra över en bro som kollapsar, med 500 verkliga soldater som statister. Det är ett stycke produktionshistoria värt namnet.
Sonya Helgesson Ralevic