draken-film

Streama hundratals handplockade filmer från hela världen.

Därefter 89 kr/mån, Ingen bindingstid.

Mitt liv som hund

  • Lasse Hallström

  • |
  • 97 min

  • |
  • Sverige

  • |
  • Drama, Svensk undertext, Svenskt tal

Ingemar Johansson (Anton Glanzelius) tänker på Laikas sorgliga öde och allting som faktiskt kunde vara värre i Lasse Hallströms romantiska drama “Mitt liv som hund”. 

 

Det är sent femtiotal i en svensk försommaridyll. Ingemar Johanssons mamma är sjuk och behöver vila upp sig och Ingemar skickas därför till glasbruksorten Orrefors för att bo med sin livsglada morbror Gunnar (Tomas von Brömssen) över sommaren. Här kastas han in i fotbollslaget, boxarringen och stegvis även vuxenvärlden. 

Filmen är ett coming-of-age-drama med mycket humor där gränserna mellan barn- och vuxenvärlden inte alltid är helt tydliga. Sanningen om hur det är ställt med Ingemars mamma är outtalad men smärtsamt närvarande, och Ingemars ständigt självuppfostrande tankar om hur saker och ting kunde varit värre och hur han borde berättat alla sina historier för sin mamma när hon fortfarande orkade lyssna kommer från ett barn som behövt växa upp före sin tid. 

“Mitt liv som hund”, baserad på Reidar Jönssons bok med samma namn, blev Oscarsnominerad för Bästa regi och Bästa manus efter förlaga. Den vann en Golden Globe för Bästa utländska film och Anton Glanzelius vann Guldbaggen för Bästa manliga huvudroll för sin otroliga insats i denna feel-good-pärla.

Johanna Palm

Öppna i appen

Streama hundratals handplockade filmer från hela världen.

Därefter 89 kr/mån, Ingen bindingstid.

Draken Film använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies

Göteborg Film Festival

Olof Palmes plats 1
41303 Göteborg

Kontakta Draken Film

kontakt@drakenfilm.se

Google StoreApple Store
Twitter
Facebook
Instagram
Creative Europe Media