Streama hundratals handplockade filmer från hela världen.
Därefter 89 kr/mån, Ingen bindingstid.Den lena huden
François Truffaut
|1964
|112 min
|Frankrike
|Drama, Thriller
Vänsterprasslande förläggare strular till det med piffig flygvärdinna och sätter livet på spel i rappt Hitchcockinfluerad moralthriller som flänger mellan lakanen och Balzacseminarierna hos den europeiska kultureliten.
Förläggaren och författaren Pierre Lacheney är en intellektuell gigant som ägnar sina dagar åt att resa kors och tvärs över Europa för att föreläsa inför fullsatta salonger om film och litteratur. På en resa till Lissabon blir han blixtförälskad i en vacker flygvärdinna och plötsligt är han på väg att riskera sitt tillrättalagda liv med fru och barn för denna vågade romans. Lacheney må vara ett litterärt geni, men som svekfull tjejtjusare är han en hopplös drulle vars kroniska slarv får hustrun att genast ana oråd.
François Truffaut hade slagit igenom som en av pionjärerna i den franska nya vågen med filmer som De 400 slagen och Jules och Jim och arbetade vid tiden för inspelningen av Den lena huden med en intervjubok med Alfred Hitchcock. Otrohetsdramat är i många avseenden en mycket fransk historia, men Hitchcockinfluenserna märks i filmens eleganta nerv, mörka humor och intelligenta struktur. Den lena huden glöms ofta bort vid sidan av Truffauts mer kända 60-talsrullar, men med utsökta rolltolkningar av Françoise Dorléac och Jean Desailly förtjänar den en renässans som en av Truffauts mest spännande, roliga och överraskande filmer.
Olle Agebro